БПЦ – Българска Патриаршия bachkovska.sveta.obitel@bg-patriarshia.bg (Бачковска света обител)
05 август 2020 11:43, Бачковска света обител
На 3 август, в навечерието на храмовия празник на обителта – Успение Богородично, в Бачковския манастир бяха открити иконографския събор и изложба, посветени на 150-годишнината от Учредяването на Българската екзархия.
В словото си по случай откриването, игуменът на манастира Негово Преосвещенство Велички епископ Сионий, предаде благословението до събора на Българския патриарх и Софийски митрополит Неофит, подчерта дълбокия духовен и богопромислен смисъл на създаването на Българската екзархия преди 150 години, като своеобразно превеждане на съхранената в душата и битието на народа българска църква, една от най-старите православни патриаршии, от нейното по принуда станало „без-образно” състояние в края на ХІVв., с ликвидирането на Търновската патриаршия. Състояние, на приемане в сърцето на българите, за да се върне то отново в присъщото му и необходимо „изображение”, с отново достигната църковна независимост в лицето на Българската църква – Екзархията.
Епископ Сионий се спря на изключителното място на православната икона в духовния живот на православните християни, до степен, че тя се е превърнала в неразделна част от православния живот, в своеобразното си единение с молитвата и общението с Бога. И тук е знаменателно тазгодишното провеждане на споменатия събор и изложба на икони съвместно с отбелязването на юбилейната годишнина на нововъзкръсналата българска църква през втората половина на ХІХ век. Възкресение станало възможно именно благодарение на всенародното движение за църковно възстановление, неопровержимо доказателство за единение на църква и народ.
Игуменът на манастира поздрави председателя на иконографското сдружение г-н Йордан Иванов и членовете му с чудесните образци на иконопис, представени от тях на изложбата, с образците на православна живопис, оставени от тях на стените на православните ни храмове. „Православната икона по промисъл и изпълнени е своеобразен мост за всеки вярващ от видимия към невидимия свят“, каза епископ Сионий. Той пожела на участниците в изложението – иконописци и резбари – все така успешно да работят в избраната от тях посока на разпространение на „словото в образ и подобие”.
Негово Преосвещенство сподели два случая от собствения си живот, когато го е сполетяла духовна радост от не предполагана среща с български икони по света. При свои пътувания по света се среща с чудесните изображения на св. Архангел Михаил и Ветхозаветната Троица, съответно в аварийния щаб на Защита на населението в Стокхолм, за чийто покровител е избран архангел Михаил и на стената в инославен молитвен дом в Нидерландия, където, въпреки отказа на протестантите от икони и изображения, е била представена икона на Св.Троица, изпълнена от български иконописец. Образ, подсказващ за изконната православна вяра.
Величкият епископ прие да предаде лично поздравленията и благопожеланията от участниците в събора на Светейшия Български патриарх и изрази надеждата, че следващата година те ще могат да се удостоят с личното присъствие на Българския Патриарх Неофит. Йордан Иванов благодари за топлите думи на подкрепа и поощрение и за възможността да бъде проведен отново Иконографски събор с изложба на територията на Бачковския манастир, с което се поставя началото на една добра традиция на представяне на икони и дърворезби не само в галерии, но и там където е най-естественото им място – в „градината на майката Божия” – манастира.
В хода на семинара, изнесоха лекции реставраторът Владимир Цветков, работещ в манастирския храм от ХІІв. – „Св. Архангели” и докторът на богословието Димитър Арнаудов. Владимир Цветков се спря на новоразкритите стенописи от ХІVв., които се показват под последния слой стенопис от 1843г. и свидетелстват за завидното майсторство на неизвестните стари зографи. Д-р Арнаудов разви възгледа си за естетиката на иконата като образ (εικών) и подобие, както човекът е такъв, на Бога, и по този начин е своеобразен път за завръщане на човека към първообраза му. Г-н Арнаудов сподели интересен случай от богатия си опит от Света Гора.
При една от обиколките му, среща възрастен монах (както после се разбрало, стареца Герасим), който носи торба с камъни, и доста тежка при това (това бил подвигът му на смирение на плътта – винаги носел тази торба пълна са камъни), монахът го спрял, назовал го по име, и му казал: „Димитре, сега ще ти кажа как да бъдеш щастлив. Като срещнеш някого, без значение дали го харесваш или не, дали ти е приятен или не, помоли се за него най-напред и тогава общувай с човека.” Въпреки първоначалното смущение, Димитър последвал съвета на о. Герасим и сам е свидетел, че това наистина работи!
След лекционната част, участниците влезнаха в непринуден разговор върху разглежданите въпроси от богословието на иконата и църковната живопис. Изложбата ще продължи до 07.08.2020г. и е отворена за всички желаещи.
Негово Преосвещенство епископ Сионий, игумен на манастира, и братята на обителта, също така, отправят покана към вярващите християни да споделят с тях молитвената радост на празничното богослужение на Преображение Господне – 06.08 – в съборния храм на Бачковската обител.