Українська Православна Церква Синодальний інформаційно-просвітницький відділ УПЦ
Українська Православна Церква є найчисленнішою конфесією в Україні.
Такий висновок зробив голова фонду «Академічна ініціатива», доктор богослов’я Гейдельберзького університету (Німеччина), магістр міжнародної інформації КНУ ім. Шевченка, професор Київської духовної академії Сергій Бортник, проаналізувавши зведені дані щодо конфесій «Київської традиції» станом на 01.01.2020 року. Про це повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ з посиланням на academic-initiative.org.ua.
Сергій Бортник відзначив, що в нинішніх дискусіях про перспективи православ’я в Україні потрібно апелювати до цифр статистики, які роблять ці дискусії більш предметними.
Для аналізу він взяв цифри «з відносно неупередженого джерела — державної статистики».
Проводячи аналіз даних Державної служби з питань етнополітики та свободи совісті, вчений підкреслив, що вони суттєво відрізняються від існуючого стереотипу про переважаючу популярність «Православної церкви України», яку надає статистика соціологічних опитувань (зокрема, Центру Разумкова, в яких до «ПЦУ» себе відносять 13,2%, до «УПЦ КП» – 7,7%, до УПЦ – 10,6%).
Він зазначив, що в більшості областей (сюди відносяться також дві області західної України – Закарпатська та Чернівецька) кількість парафій УПЦ в кілька разів перевищує кількість парафій «ПЦУ».
«Рекордсменом тут є саме Закарпатська область, де кількість релігійних організацій УПЦ в 17,6 раза перевищує кількість релігійних організацій ПЦУ», – написав він.
Відрізняється, згідно з його аналізом, тільки Галичина: з одного боку, тут досить мало парафій Української Православної Церкви, але явно переважають парафії УГКЦ. Відносний паритет УПЦ та «ПЦУ» існує лише на Волині.
«Кидається в очі дисбаланс громад УПЦ: на Галичині вони складають до 10% від загальної кількості громад «Київської традиції», тоді як в усіх інших областях – від 60%, а в шести областях ‒ навіть більш як 80%», — пояснив дослідник.
«Також цікаво, що згідно з офіційними даними державної статистики кількість громад ПЦУ складає лише 75% (5 299 релігійних громад – ред.) від заявлених проводом цієї церкви (7 000 парафій – ред.), тоді як в УПЦ ця цифра складає 90% (11 157 – статистичні дані, 12 374 – дані УПЦ, — ред.)», — підкреслив С. Бортник.
На думку богослова, статистичні дані ілюструють, що саме Українська Православна Церква з її відносно розгалуженим покриттям парафіями більшості областей України може претендувати на статус «національної Церкви».
На його думку, дані соціологічних опитувань свідчать про «суттєву відмінність конфесійної самоідентифікації громадян з наявною сіткою релігійних організацій України».
«З одного боку, ці розбіжності пояснюють причини прагнень законодавчого обмеження УПЦ, а з іншого боку, створюють передумови опору цьому процесу з боку УПЦ, що загалом визначає конфліктність цієї сфери на сьогодні», – підсумував Сергій Бортник.
Читайте наші новини у Тelegram: швидко, зручно і завжди у вашому телефоні!
Просмотров: 13