Český národní fond kultury a.s.
vydavatel @ ikonapress.info
Úterý, 8 července, 2025
IKONAPRESS
  • Domů
  • O nás
  • Časopisy Ikona
  • Rádia
  • Videa
  • cs
    • cs
    • en
    • ro
    • ru
    • sr
Žádný výsledek
Zobrazit všechny výsledky
IKONAPRESS
Žádný výsledek
Zobrazit všechny výsledky
Domů Novinky Bulharský patriarchát

Храм-паметникът “Св. Троица” в село Гюешево стана на 90 години

od admin
4. 8. 2020
v Bulharský patriarchát
Храм-паметникът “Св. Троица” в село Гюешево стана на 90 години

БПЦ – Българска Патриаршия info@mitropolia-sofia.org (Софийска митрополия)

04 август 2020 11:49, Софийска митрополия

На 3 август се навършват 90 г. от освещаването на храм-паметник “Св. Троица”, който се намира в пограничното село Гюешево, Кюстендилска духовна околия. По този повод с благословението на Негово Светейшество Софийския митрополит и Български патриарх Неофит бе отслужена Архиерейска св. Литургия в тържествуващия храм и бе почетена паметта на загиналите в Междусъюзническата и Първата световна война.

През войните в началото на ХХ в. загиват много български войници и офицери. За да се увековечи тяхната памет и да се съхранят костите им е изграден именно този храм-паметник, който се явява втори по рода си.

Църквата-костница, строена в продължение на пет години се състои от две части- храм, в който има св. Престол и може да се отслужва литургия и крипта, под олтара, където е изградена костница. В нея са положени костите на 18 офицери и 1491 войници, паднали за българското обединение.

Храмът-паметник е осветен на 3 август 1930 г. от Софийския митрополит Стефан, в присъствието на военния министър генерал-майор Никола Бакърджиев, местната власт, представители на Св. Синод и много гости и поклонници, прекланящи се пред подвига на доблестните мъже, отдали живота си в името на Родината.

Архирейската литургия бе възглавена от Белоградчишкия епископ Поликарп, викарий на Софийския митрполит, който съслужи с архимандрит Исаак, архиерейски наместник на Кюстендилска духовна околия, архимандрит Евтимий, енорийския свещеник Тодор Точев и духовници от околията.

Църковните песнопения бяха изпълнени от софийски духовници, ръководени от свещеник Петър Славов.

Празничното богослужение бе уважено от Иво Антонов, директор на дирекция „Социална политика и политики по военно-патриотичното възпитание“ в Министерството на отбраната, кметът на Кюстендил – Петър Паунов, Татяна Георгиева, кмет на село Гюешево и десетки родолюбиви жители.

По време на литургията еп. Поликап произнесе заупокойна молитва за всички загинали по българските бойни полета и за жертвите на територията на с .Гюешево.

В края на богослужбата владиката се обърна към присъстващите с пастирско слово, в което говори за 90 годишния юбилей на храма.

„Той беше построен, за да удовлетвори духовните нужди на местното неселение, но също така да бъде достойно място за упокоение и на онези достойни българи, които дадоха живота си за нашата вяра и родина.Нашият народ почита своите герои и се стреми да запази спомен за тяхната самажертва. С този храм се отдава почит на тяхната саможертва, а костницата е героично украсена с костите на храбрите български войни. Ние днес благодарихме на Бога за нашите предци, които съзидоха това място, в свидетелство на българския героичен дух и се помолихме за упокоение на душите им. Благодарихме затова, че са запазили родовата ни памет, а ние имаме дълг да помним и пазим това, което са ни завещали.“ – каза в словото си владиката.

След тържественото богослужение, духовенството и богомолният народ слезе в криптата на храма, и там край костите на загиналите за свободата ни офицери и войници бе отслужен трисагий за упокоение на душите им.

Със сведени глави църковното изпълнение се помоли отново пред Бога да прости всичките им волни и неволни прегрешения и ги въздигне в Своето царство, „където няма нито болка, ни печал, нито въздишка, а живот безкраен“.

+++

Разговорям с Иво Антонов, директор на дирекция „Социална политика и политики по военно-патриотичното възпитание“ в Министерството на отбраната.

– Разкажете ни нещо повече за храма.

– Храмът „Св. Троица“ е построен от Военното министерство в чест на загиналите български войни. Като военен паметник ние се грижим за него и се опитваме да го подържаме според възможностите си.

– Кога предтавители на Военното министерство посещават храма?

– Когато има голям празник, но и по други поводи. Напр. миналата година правихме възстановка на боевете при Султан тепе.

Надяваме се тук да се направи мемориален комплекс, с музейна сбирка и различни експозиции. Тук има една къща, в която преди време е живяло семейство, което се грижило за храма и имаме желание да я разширим и я превърнем в музей….Тук в Гюешево, Султан тепе са се водили едни от най-тежките боеве почти във всяка война и искаме да увековечим техния подвиг. Оттук минава македонската граница, а малко хора знаят, че тук има кости на повече от 1400 войници.

– Правени ли са допълнителни разкопки?

– Основните разкопки са направени през 20-те години на миналия век, в присъствието на свещеници. Костите са изровени и помазани от духовниците. В костиницата са една малка част от тях

– Местното население как възприема храмът- костница?

– Пазят си го, грижат се за него и го почитат. Ние идваме и сме много доволни от това, че те милеят за него.

– Колко такива храм – паметници има в България?

– Такива, които са на Българската армия са два. Този, и в Кресна, като не смятам тези от Руско-турската война.

– Как според вас трябва да се популяризират тези храмове. Как трябва да се мотивират младите хора, за да дойдат и да отдадат своята почит за загиналите български войници?

– Забелязва се напаследък една тенденция и желание за връщане на родовата памет за загиналите във войните. Много родове откриват сражавали се за родината техни близки. Използват различни средства – интернет, сайтове, музеи, за да открият факти. Междусъюзническата война е много кратка, но много кръвопролитна. Започва през летните жеги от 16 юни и продължава до 26 юли. Загивали се по 1000 души на ден. Поради жегата са ги заравяли в трапове, за да не настане зараза. След войната оцелелите техни другари са обяснявали на роднине им къде точно са се намирали. Изряват ги и ги слагат в големи кошници, в тях е имало над 3 хиляди души. В местните гробища също има гробове на офицери, но останалите са тук. Тогава не е имало храм, той се прави впоследствие заради тях. Имало е и такива които не са заровени в гробове. Техните близки са ходили с живите им другари по местата, където са били. Да се открият и да се препогребат са се грижили предимно свещеници.

– Споменахте, че искате да изградите мемориален комлекс. Кога мислите да започнете работа?

– В най- скоро време имаме желание да започнем работа по изграждането му. Надявам се да се намерят достътъчно средства и хора, които да помагат.

+++

Справка за историята на храма

В непосредствена близост до българо-македонската граница, на самото трасе на бъдещата жп линия София-Скопие е изграден храм-паметникът „Св. Троица”. Построен е в памет на загиналите български офицери и войници в Междусъюзническата и Първата световна война (1915 – 1918) в боевете, водени в покрайнините на село Гюешево. През 1925 г. в Гюешево се учредява инициативен комитет от 17 души, ръководени от командира на граничната застава Владимир Йорданов той избира северозападния край за място на построяването му. Стоимен Ангелов-Белия дарява мястото и 100 000 лева за нейното построяване. Проектът за изграждането е дело на архитект Георги Иванов.

Полагането на основния камък започва на 2 август 1925 г., а строежът продължава 5 години. Строителството се ръководи от архитект Рудолф Фишер. Църквата-костница се състои от две части, горна и долна. На горната има два етажа. По стените на църквата са изписани сцени свързани с военните светци Св. Димитър Солунски, Св. Георги, Св. Тодор Стратилат, Св. Архангел Михаил и др. В изписването на църквата участват художниците Димитър Гюдженов, Дечко Миндов, проф. Никола Кожухаров, проф. Георги Христов.

Дърворезбата на иконостаса е изработена от Радомир Мандов, Владимир Наумов и скулптура Стефан Стоянов. В храма има плоча с надпис „Построен при Царуването на Негово Величество Борис III – Цар на българите“.

ЗА ПО-БОГАТ СНИМКОВ МАТЕРИАЛ НАТИСНЕТЕ ТУК (1) –https://flic.kr/s/aHsmPNNrVj

ЗА ПО-БОГАТ СНИМКОВ МАТЕРИАЛ НАТИСНЕТЕ ТУК (2) –https://flic.kr/s/aHsmPNGR3L

 

 

« предишна новинаследваща новина »

Odkaz na zdroj

Související příspěvky

Международно признание – Първа награда за хора „Св. Йоан Кукузел“
Bulharský patriarchát

Международно признание – Първа награда за хора „Св. Йоан Кукузел“

před 5 roky
Визуално и техническо обновяване на официалния сайт на Св. Синод на БПЦ-БП
Bulharský patriarchát

Визуално и техническо обновяване на официалния сайт на Св. Синод на БПЦ-БП

před 5 roky
Възстановен бе храмът „Св. Георги Победоносец“ в с. Габрово
Bulharský patriarchát

Възстановен бе храмът „Св. Георги Победоносец“ в с. Габрово

před 5 roky
Монашеско пострижение в Църногорската света обител
Bulharský patriarchát

Монашеско пострижение в Църногорската света обител

před 5 roky
Празник в чест на св. Силуан Атонски в Църногорския манастир „Св. св. Козма и Дамян“
Bulharský patriarchát

Празник в чест на св. Силуан Атонски в Църногорския манастир „Св. св. Козма и Дамян“

před 5 roky
Духовна радост за БПЦО „Рождество Богородично“ Женева
Bulharský patriarchát

Духовна радост за БПЦО „Рождество Богородично“ Женева

před 5 roky
Митрополит Йоан освети храм „Св. Николай“ във Висшето военноморско училище в град Варна
Bulharský patriarchát

Митрополит Йоан освети храм „Св. Николай“ във Висшето военноморско училище в град Варна

před 5 roky
Архиeрейска св. Литургия в село Бистрица, Дупнишка духовна околия
Bulharský patriarchát

Архиeрейска св. Литургия в село Бистрица, Дупнишка духовна околия

před 5 roky
Празникът на София бе отбелязан с Архиерейска св. Литургия и патриаршеско благословение
Bulharský patriarchát

Празникът на София бе отбелязан с Архиерейска св. Литургия и патриаршеско благословение

před 5 roky
С тържествено литийно шествие бяха пренесени мощите на св. Климент, Папа Римски и св. Потит Сердикийски
Bulharský patriarchát

С тържествено литийно шествие бяха пренесени мощите на св. Климент, Папа Римски и св. Потит Сердикийски

před 5 roky
IKONAPRESS

Copyright © 2020 Český národní fond kultury a.s.

Navigace

  • O nás
  • Pravoslavný svět
  • Zásady ochrany osobních údajů

Následujte nás

Žádný výsledek
Zobrazit všechny výsledky
  • Domů
  • O nás
  • Časopisy Ikona
  • Rádia
  • Videa

Copyright © 2020 Český národní fond kultury a.s.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zjistit více