Český národní fond kultury a.s.
vydavatel @ ikonapress.info
Pátek, 4 července, 2025
IKONAPRESS
  • Domů
  • O nás
  • Časopisy Ikona
  • Rádia
  • Videa
  • cs
    • cs
    • en
    • ro
    • ru
    • sr
Žádný výsledek
Zobrazit všechny výsledky
IKONAPRESS
Žádný výsledek
Zobrazit všechny výsledky
Domů Novinky Ukrajinská pravoslavná církev

„Щось на кшталт політрука“. Священників покличуть в СБУ — ЗМІ

od admin
1. 10. 2020
v Ukrajinská pravoslavná církev
„Щось на кшталт політрука“. Священників покличуть в СБУ — ЗМІ

Українська Православна Церква Синодальний інформаційно-просвітницький відділ УПЦ

Глава юридичного відділу УПЦ назвав новий законопроект про капеланство втручанням в релігійне життя.

У Раду поданий законопроект, який регламентує діяльність капеланів — священників, які ведуть душпастирську опіку солдат української армії.

Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ публікує аналіз газети “Вести”, що вивчили його, виявивши кілька “вузьких” місць: від підпорядкованості капеланів військовому керівництву і до необхідності погоджувати кандидатури священників зі спецслужбами.

“Узгоджено з СБУ”

Автори проекту, депутати Сергій Шахов (“Наш край”) і Михайло Волинець (“Батьківщина”), визначили капеланам функції: душпастирську опіку солдат, проведення богослужінь, урочистих і поминальних заходів і т. п. За задумом, капелани повинні мати вищу духовну освіту, бути священнослужителями зареєстрованої релігійної організації, знати державну мову і бути “прийнятими на роботу на посаду військового священника (капелана) у військовій частині (підрозділі)”. Працювати вони будуть за трудовим договором, а оплата їм покладена на рівні не нижче майора ЗСУ і буде здійснюватися з бюджету.

І тут перше “вузьке” місце: за задумом, перед прийняттям на роботу капелани повинні будуть пройти “погодження” з органами СБУ (“Центральним управлінням або регіональними органами СБУ, органами військової контррозвідки”). Також прописаний можливий допуск капелана до держтаємниці. Аналогічні вимоги до військових капеланів “резерву”, різниця в тому, що вони будуть виконувати обов’язки “на громадських засадах”.

“Це невиправдане втручання в задоволення релігійних потреб віруючих. Священнослужитель не має допусків до державної таємниці (адже є певний перелік таких посад, що затверджується спецслужбами). Швидше за все, вони хочуть узгоджувати кандидатів, щоб отримати ручне управління на питання призначення капеланів, — прокоментував “Вістям” протоієрей Олександр Бахов, глава Синодального юридичного відділу УПЦ. – Ті священники, які не подобаються їм з якихось причин, отримають відмову”.

А політолог Олексій Якубін бачить в проекті ще й ідеологічну функцію. “Для військових капелан виконує роль ідеолога, або “політрука”. Так підспудно запускається мілітаристська ідеологія в релігійній оплатці, – вважає він. – Крім того – і це важливо! – в нинішньому вигляді проект не відповідає Конституції, адже капелани в ньому перетворюються в держслужбовців, що порушує принцип поділу світської і духовної влади”.

“Щось на зразок психолога”

Наступне “вузьке” місце – підпорядкованість капеланів. Законопроект пропонує ввести інститут посадових осіб у складі Міноборони і ЗСУ, які будуть відповідати за військове духовенство. “Вони здійснюють взаємодію з військовими капеланами і профспілковою організацією об’єднання капеланів ВСУ”, – йдеться в проекті.

Роботу священників в армії буде забезпечувати капеланська служба (“Служба військового духовенства”). А в її структуру входитимуть співробітники ряду департаментів та управлінь: з освіти, науки, соц і гуманітарної політики МОУ; з морально-психологічного забезпечення ЗСУ.

Окремо прописано, що капелани жодним чином не можуть втручатися у військову діяльність, так само як командування військової частини не зможе “виконувати релігійні обряди (культи)”. І – найважливіший момент: релігійним організаціям, делегованих капеланів, заборонять будь-яким чином втручатися в їхні дії.

“Це принципово важливий момент, проти якого протестували УГКЦ та ПЦУ рік тому, коли аналогічний проект намагалися прийняти в парламенті, – нагадав “Вістям” релігієзнавець Олексій Смирнов. – Церкви бачать в цьому зазіхання на свої права, адже священник повинен вести свою діяльність в релігійній площині, а не перетворюватися на “політрука”. Мова про незалежність капеланів”.

Отець Олександр Бахов пояснює: при порушенні зв’язку між священником і його церквою, перший стає де-факто військовослужбовцям, який виконує не то релігійні, не то психологічні функції.

“Все одно, що відрізати шматок водопровідної труби і передати його комусь: начебто, і труба, на кшталт, і для води, але найголовнішого-то в ній немає, – образно пояснює він. – І у військовому, і в медичному капеланстві УПЦ завжди звертає увагу: капелан – це священнослужитель, який здійснює духовну опіку в контакті зі своєю церквою. До того ж що робити, якщо за моральними принципами людина не може бути священником? Адже він залишиться “держслужбовцям”, виконуватиме функції”. Останньому питанню, до слова, в проекті закону таки приділили увагу. “Материнська” організація може відкликати свого священника – і він втратить право бути капеланом.

“Хто тут за Московську церкву?”

Ще один момент, який викликає питання, — це визначення конфесійної приналежності капелана. У принципах дії посадових осіб (тих самих, відповідальних за капеланів в армії) прописано рівність представників всіх віросповідань, тобто капеланами можуть стати і представники нехристиянських релігій. А ось як ділити частини між капеланами, що представляють, скажімо, іудеїв і мусульман (адже їх представники теж воюють на сході), не надто ясно: в проекті прописано, що “якщо у військовій частині є дві або більше посади капеланів, вони можуть бути заповнені представниками різних релігійних організацій з урахуванням певної переважної конфесійної приналежності особового складу”.

До 2017 року представники УПЦ служили капеланами на рівних з іншими конфесіями. Потім почалися спроби з боку Генштабу сформувати коло лояльних капеланів, які працювали б з військовослужбовцями. “І в цей момент з боку УПЦ почалися скарги. Мова про дискримінацію: на керівництво частин, що просили надіслати їм священників УПЦ, давили, щоб ті змінювали запит на УПЦ КП або зовсім на греко-католиків”, – говорить “Вістям” Смирнов.

Підсумок такий: сьогодні більше половини капеланів на фронті – від ПЦУ, приблизно третина – від УГКЦ, інші – римо-католики і “залишки” – УПЦ КП (випали з пріоритету після створення ПЦУ). Від УПЦ служить всього один капелан, заступник голови Синодального відділу УПЦ по взаємодії зі Збройними силами протоієрей В’ячеслав Яковенко, який в зоні бойових дій знаходиться періодично з вересня 2014 року. “Нам в ЗСУ відповідають: “У особистому складі немає віруючих вашої церкви, тому немає потреби в священниках”.

Але ж УПЦ – найбільша церква, вона налічує 13 тисяч парафій. Не може не бути наших віруючих: ми-то знаємо, що вони просять благословення перед тим, як йти служити. Молебні просять проводити, – каже “Вістям” протоієрей Олександр Бахов. – Відповідь проста: у них в частинах проходить “анонімна” система голосування. На ділі – шикують особовий склад і ставлять питання: “Ви хочете ходити в “церкву Московського патріархату?”. Ви думаєте, після того, як питання ставиться саме таким чином, багато знайдеться охочих піддатися глузуванням, буллінгу і упередженому ставленню з боку адміністрації?”

Керуючий справами УПЦ, митрополит Антоній влітку закликав владу усунути цей дисбаланс, оскільки “мова не про те, що ми захищаємо якісь свої інтереси, а про духовний стан людей, яких призвали в армію”.

Помічник і машина з водієм

Водночас є в проекті позитивні моменти. Так, обов’язок підготувати “мобільні (польові) культові споруди” і робоче місце для капеланів “з меблями та оргтехнікою” покладається на командирів військових частин. Вони ж надають машину з водієм (або капелана компенсують витрати на власне авто). Священникам гарантовано право відвідувати гауптвахти і військові госпіталі, чого не було в попередніх проектах. А також передбачається посаду “помічника військового капелана” – їх будуть набирати з-поміж військовослужбовців або персоналу ЗСУ, “який виявив особисте бажання” працювати з капеланом.

За клопотанням священника солдата закріплюють за ним, а в функції входитиме організаційна та інша допомога, а також захист в разі небезпеки. Брати в руки зброю або виступати учасником бойових зіткнень (комбатантів) капеланам строго заборонено: за це їх можуть моментально розжалувати. До речі, примітно, що в разі участі військової частини або підрозділу в бойових діях соцзахист її капелана доповнюється положеннями відповідно до статусу “учасник бойових дій”.

Просмотров: 0



Odkaz na zdroj

Související příspěvky

У Луцьку Благовіщенська парафія УПЦ придбала авто для евакуації поранених військових
Ukrajinská pravoslavná církev

У Луцьку Благовіщенська парафія УПЦ придбала авто для евакуації поранених військових

před 12 měsíců
Предстоятель звершив заупокійне богослужіння у день десятих роковин упокоєння Блаженнішого Митрополита Володимира
Ukrajinská pravoslavná církev

Предстоятель звершив заупокійне богослужіння у день десятих роковин упокоєння Блаженнішого Митрополита Володимира

před 12 měsíců
Думки приснопам’ятного Блаженнішого Митрополита Володимира (Сабодана)
Ukrajinská pravoslavná církev

Думки приснопам’ятного Блаженнішого Митрополита Володимира (Сабодана)

před 12 měsíců
Загинув син благочинного міста Острог Рівненської єпархії Олександр Максимюк
Ukrajinská pravoslavná církev

Загинув син благочинного міста Острог Рівненської єпархії Олександр Максимюк

před 12 měsíců
Керуючий Західноєвропейським вікаріатством відвідав парафії УПЦ у Лейпцигу та Кельні (Німеччина)
Ukrajinská pravoslavná církev

Керуючий Західноєвропейським вікаріатством відвідав парафії УПЦ у Лейпцигу та Кельні (Німеччина)

před 1 rokem
У Кривому Розі відбулося засідання апеляційного суду у справі митрополита Святогірського Арсенія
Ukrajinská pravoslavná církev

У Кривому Розі відбулося засідання апеляційного суду у справі митрополита Святогірського Арсенія

před 1 rokem
У Рівненській єпархії провели благодійний концерт на підтримку ЗСУ
Ukrajinská pravoslavná církev

У Рівненській єпархії провели благодійний концерт на підтримку ЗСУ

před 1 rokem
Посли Австрії та Швейцарії відвідали Преображенський собор УПЦ в Одесі, який постраждав від обстрілів рік тому
Ukrajinská pravoslavná církev

Посли Австрії та Швейцарії відвідали Преображенський собор УПЦ в Одесі, який постраждав від обстрілів рік тому

před 1 rokem
Митрополит Августин взяв участь в урочистостях з нагоди обрання та інтронізації Болгарського Патріарха
Ukrajinská pravoslavná církev

Митрополит Августин взяв участь в урочистостях з нагоди обрання та інтронізації Болгарського Патріарха

před 1 rokem
Почаївська лавра вчергове спростувала фейк про причетність до обителі людини з підозрою у державній зраді
Ukrajinská pravoslavná církev

Почаївська лавра вчергове спростувала фейк про причетність до обителі людини з підозрою у державній зраді

před 1 rokem
IKONAPRESS

Copyright © 2020 Český národní fond kultury a.s.

Navigace

  • O nás
  • Pravoslavný svět
  • Zásady ochrany osobních údajů

Následujte nás

Žádný výsledek
Zobrazit všechny výsledky
  • Domů
  • O nás
  • Časopisy Ikona
  • Rádia
  • Videa

Copyright © 2020 Český národní fond kultury a.s.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zjistit více